Now I will give you some information about the prices so you see how much things cost here. It's far cheaper than I thought it would be. According to the current price 1600 Won are equal to one Euro. You will find a currency converter when you scroll down to the bottom of the page.
Monthly rent in my Goshiwon (everything, also Internet, included):
290.000 Won
Hotpot or barbecue (for two people, luscious):
ca. 20.000 Won
A fresh salad with chicken in a Western restaurant:
14.000 Won
The lonely-planet-language guide:
9900 Won
A whole-grain bread at Hyattsbakery:
6000 Won (50% discount after 9.30 pm)
One cappuccino in a café-chain:
3000-4000 Won
One simple warm meal (bowl with rice and vegetables or noodles; soup; dumplings):
3000-4000 Won
One beer (in a bar):
3000 Won
One washing at "24h Coin Wash":
2500 Won
Six peaches/ big plums/ nectarines:
ab 2000 Won
One roll with sausage or cheese in our cafeteria:
1800 Won
One beer (in a shop):
1600 Won
One double sandwich:
ab 1500 Won
One French cruller (Dunkin Donuts):
1100 Won
One (delicious and indispensable ;o) freshly squeezed fruitjuice:
1000 Won
One freshly baked wafer with icecream:
1000 Won
One ride with public transports(till 12km, including transfers):
900 Won
One 500ml-pack of strawberry milk:
900 Won
One 2l-bottle of mineral water:
ab 800 Won
One pack of Kimbab:
700-1000 Won
One whiteboard marker:
700 Won
One cinnamon bread on the street:
500 Won
One pack of probiotic yoghurt (6 bottles):
400 Won
(... to be continued...)
Not a bad place to live... ;o)
Not a bad place to live... ;o)
No comments:
Post a Comment